Opublikowany przez: Sonia.M 2018-04-20 15:50:53
Autor zdjęcia/źródło: Dzieci z domu dziecka bez 500 i 300 plus; Zaprojektowane przez Freepik
Programy 500 plus i „Dobry Start” (wyprawka 300 zł dla ucznia) nie obejmują dzieci z domów dziecka. Najbardziej potrzebujący są pozbawieni takiego wsparcia. Dlaczego dzieci z domów dziecka nie otrzymują 500+ i będą prawdopodobnie pozbawione pieniędzy na szkolną wyprawkę? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej argumentuje, że państwo już utrzymuje te dzieci i koszty, które ponosi są zbyt wysokie, by mogły otrzymywać dodatkowe środki.
W sprawie wykluczenia z programu 500 plus dzieci z domów dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował już w 2016 roku. W oficjalnym oświadczeniu RPO do Ministra Rodziny czytamy:
„Zdaniem Rzecznika wykluczenie z tej szczególnej i istotnej formy wsparcia jest niesprawiedliwe. Bo gdyby sąd opiekuńczy wskazał tym dzieciom rodzinę zastępczą (czyli rodzinną pieczę zastępczą), to dodatkiem byłyby objęte. W domu dziecka (instytucjonalnej pieczy zastępczej) pomocy nie dostają”.
Oprócz pozbawienia wychowanków domów dziecka wsparcia w postaci 500 plus – nie są oni również objęci systemem zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny. Przy okazji zapowiadanego przez Prawo i Sprawiedliwość programu „Dobry Start” (rodzice mają otrzymywać na wszystkie swoje dzieci po 300 zł na szkolną wyprawkę od sierpnia 2018), RPO ponownie upomina się o dzieci z domów dziecka.
Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich uważa, że wykluczenie dzieci z domów dziecka z państwowych programów to dyskryminacja:
„Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy” – powiedziała dla Radia Zet.
Mogłoby pojawić się wiele rozwiązań, które umożliwiłyby wsparcie dzieci z domów dziecka programami 500 plus i „Dobry Start”, chociażby utworzenie dla nich kont, subkont na które przekazywane byłyby środki na ich edukację. Jeżeli państwowe programy mają służyć wyrównywaniu szans, to nie powinny pomijać dzieci pozbawionych rodziców, które rzeczywiście mają utrudniony start w dorosłość. To niedopuszczalne, że nie mogą liczyć na wsparcie, które otrzymują ich rówieśnicy mieszkający z rodzicami lub opiekunami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.